Drag and Drop or Double ClickVítej, v ráji psů...
Když psi umřou a nejdou do nebe, chci jít tam kam jdou oni!

Duben 2009

Jak se orientovat v plemenech

27. dubna 2009 v 15:41 Jak porozumět psovi
" Včera zadávil tchyni králíky, předevčírem utrhl sousedovic kohoutovi ocas. Já jsem chtěla mazlíčka a teď mám dravce. Nikdo mi neřekl, že foxteriér bude honit domácí zvířata "
smutná majitelka

V současné době existuje více než 400 plemen psů. Některá si jsou velmi podobná u jiných se laik a občas i odborník zarazí a ptá se : " Je to vůbec pes ?" Rozdílnost jednotlivých plemen nevznikla nijak samoúčelně, ale odvozuje se z jejich původního využití. Člověk potřeboval tvora, který by mu pomohl lovit zvěř. Potřeboval také ochránce svého obydlí a občas i psa, který by mu pomohl v boji proti ostatním lidem. Čtyřnohý pomocník byl vítán při obraně a pasení stád . Své místo si poměrně brzy našli i psi , jejichž účelem bylo prostě jen dělat člověku společnost. Pradávní chovatelé si vybírali psi a feny nejlépe vyhovující jejich potřebám a tím vlastně vedli velmi cílený chov zaměřený na udržení a zlepšení povahových vlastností i pro danou práci nejvhodnější stavbu těla. Jako příklad dobře poslouží teriérská plemena norníků. Většina z nich vznikla na území dnešní Velké Británie. Tehdejší lovci potřebovali psy, schopné chránit stáda před velkými liškami, psy vytrvalé, odolné a ochotné následovat zvěř do nor hluboko pod zem. Vyhledávali tedy psy a feny malého vzrůstu - museli se vejít do nor, nesmírně statečné - nesměli se bát nebezpečných lišek, s hustou a drsnou srstí - měla je chránit před nepřízní počasí a mokrá hlína a další nečistoty se na ní nesměly chytat a nezávislé - v noře jim pán poradit nemohl, neviděl tam.

Čistokrevný či kříženec

25. dubna 2009 v 13:47 Rady a Typy
" Šli jsme si pro psa do útulku. Tenhle byl tak ošklivý, až se nám zdál krásný. Tak jsme si ho vzali. Už jste u psa viděla tak strašně zakroucený vocas ? "
dialog před prvním očkování

Zájemce o štěně má několik možností. Může sáhnout po tak zvané uliční směsi a se zájmem očekávat, co mu ze štěněte vyroste. Tato varianta většinou nebývá finančně náročná, ale skrývá v sobě některá úskalí.

Starý pes

24. dubna 2009 v 13:28 Výchova

Kdy je pes starý? Nechat psa zemřít stářím, nebo utratit? Je slepota pro zvíře utrpením? Jakou stravu starému psovi? Jde dohromady starý pes a nové štěně? Kdy pořídit štěně ke starému psovi? Co s tělem mrtvého psa? Můžeme psovi odkázat majetek?


I pes má svůj důchodový věk. Podle mezinárodní kinologické federace (FCI) začíná někde okolo osmého roku věku psa a feny. Čím menší rasu psa máte, tím se zvětšuje pravděpodobnost dlouhého života vašeho čtyřnohého kamaráda. Zatímco velké rasy psů se dožívají v průměru věku 12 let, malé rasy psů s vámi mohou vydržet i 17 let. Hranice stáří je pro každé plemeno poněkud jiná. "Věk ale, stejně jako u lidí, zpomaluje fyziologické funkce," připomíná veterinář Jiří Dousek. "Pes už tolik neběhá, a tak i příjem kalorií by měl být menší. Samozřejmě, že můžeme hledat lehčí potravu s větším obsahem vláknin. Ta by měla naplňovat zažívací trakt, ale už nemusí obsahovat tolik uhlovodanů a bílkovin, jako dříve."
U starého psa se projeví všechny vaše výchovné i výživové chyby z minulosti, stejně jako jeho genetické vlohy. "Zvíře mnohdy může mít i poruchy na chrupu," říká Dousek. Nebezpečná je hlavně vrozená genetická dispozice pro kyčelní onemocnění - takzvaná dysplázie. Zatímco zdravý pes bude bezbolestně běhat až kupříkladu do 11 let života, pes s vlohou k dyspázii může být chromý už třeba tři roky po narození. Problém je v tom, že pes, který nemůže chodit, je na tom - podle etologa Vladimíra Mikulici - mnohem hůře, než nepohyblivý člověk. "Člověk, jako tvor kulturní má možnost se vyžít v mnoha jiných oblastech lidské kultury, zatímco pes je tvor přírodní a není pro něj náhradní aktivity, která by ho zaujala, a udělala by mu stáří příjemným."

Výživa

23. dubna 2009 v 20:53 Zdraví
Špatná výživa může za změny na kostře psa. Dávat psovi to, co mu chutná? Živit granulemi, nebo masem? Je škodivá čokoláda a jiné sladkosti? Mohou se kombinovat maso a granule? Co to se psem udělá? Jak se pozná, že pes je dobře živený? Jakou stravu mu určitě nedávat?

Chcete-li, aby byl výš pes co nejdéle zdravý dobře ho krmte. Dobře ale neznamená hodně. "Největší problém, se kterým se veterináři u psů setkávají, je totiž nedostatek pohybu a překrmování," říká MVDr. Jiří Dousek, podle kterého "přibývá obezity, cukrovky, a dalších civilasčních chorob, včetně oslabení svaloviny páteře, a následně problémů se zády." Je dobré si uvědomit, že psi jsou stejně mlsní, jako lidé. A i pro ně platí, že jim chutná to, co je nejméně zdravé. Možná jim tedy chutnají přesolené potraviny, ale správný majitel jim je nikdy nepodá. Důvod je podle Douska jednoduchý: "Pokud není podán nápoj, tak dokonce mohou způsobit intoxikaci." Psům podle něj také nesvědčí uzeniny, a jiné kořeněné potraviny. "Tam bychom si měli uvědomit, že podání opepřené, nebo jinak okořeněné omáčky může psovi způsobit poměrně dráždivé podněty." Dousek připouští, že existují tzv. "hospodští psi", kteří jsou schopni taková jídla zkonzumovat, "ale takoví psi mají ve starším věku problémy s ledvinami."

Kdy a proč psi koušou

22. dubna 2009 v 16:12 Jak porozumět psovi
Jak poznat, že od psa hrozí nebezpečí napadení? Kdy pes útočí? Jak se bránit napadení psem? Znamená vrcení ocasem vždy jen dobrou náladu psa? Jak poznám blížící se útok na postavení psích uší? Jaký trest hrozí majiteli, jehož pes někoho napadl? Co dělat, když vašeho psa napadne jiný pes?
Když na vás pes vycení zuby, je to vždy projev agresivity. Ať už vrčí, nebo je tichý, pokaždé se mějte na pozoru. Hrozí vám totiž bezprostřední nebezpečí napadení. Nenechte se však zmást tím, že vrtí ocasem. Podle Vladimíry Tiché z Českomoravské kynologické unie totiž "některá plemena charakteristicky vrtí ocasem právě před útokem, a naivní člověk si pak myslí: 'on na mě vrtí ocáskem, tak já si ho pohladí,' a právě takové pohlazení pak může být oním vyvolávacím momentem nekorektní reakce."

Pokud pes vrtí ocasem, dává najevo, že se na útok těší. "Proto když už máte proti sobě psa s vyceněnými zuby, u kterého toto chování rozpoznáte, vyvarujte se dělat prudké pohyby," radí etolog Vladimír Mikulica. Zdůrazňuje, že je nutné "pomalu couvat, a uklidňující intonací ke psovi hovořit."

Bereme psa mimo domov

21. dubna 2009 v 20:35 Cestování
Cestování se psem bývá někdy problém. Do některých hotelů vás nevezmou, a do států, jako je Velká Británie dokonce nesmíte na krátkou dovolenou vůbec, leda byste ho dali do půlroční karantény. A problémy s cestováním začínají už od štěněte.


Cestování se psem bývá někdy problém. Do některých hotelů vás nevezmou, a do států, jako je Velká Británie dokonce nesmíte na krátkou dovolenou vůbec, leda byste ho dali do půlroční karantény. A problémy s cestováním začínají už od štěněte.

Existují názory, že by štěně nemělo vyjít z domu před 16. týdnem věku, tedy před tím, než má za sebou všechna očkování. "Tak to ale není," říká veterinář Jiří Dousek. "Pokud právě v daném místě neprobíhá nákaza, je možné jít se zvířetem do nového prostředí už od jeho útlého mládí." Vladimíra Tichá z Českomoravské kynologické unie mu přitakává: "místa kam se štěnětem půjdete, je nutné pečlivě vybrat. Určitě bych s neproočkovaným štěnětem nešla na psí výstavu, na psí zkoušky, vyhýbala bych se parkům, a vybírala bych si prostředí, o kterém vím, že v něm nepotkám žádnéhop nemocného psa."

Zlozviky psa a člověka

20. dubna 2009 v 15:10 Jak porozumět psovi
Jak na psa, loudícího u stolu? Co dělat, když pes skáče, a olizuje člověku obličej? Proč pes utíká? Proč psa na zimu neoblékat? Proč ho nevonět voňavkou? Co mu takovým jednáním způsobujeme? Proč na něj nestříkat jakékoliv přípravky sprejem? Co ve psovi vyvolává majitel, který sám nedokáže krotit své zlozvyky?
ogg
Jedním z nejhorších psích zlozvyků je žebrání u stolu. "Může totiž později vyústit v netušené komplikace," říká Vladimíra Tichá z Českomoravské kynologické unie. Takový pes podle ní potom "dokáže třeba někde v parku dítěti sebrat nanuka, a pak je z toho děs a hrůza a dítě může být vylekané až do dospělého věku."
Aby pes neloudil, musí mít jasně vymezené místo, kde dostává potravu, a dostávat ji pouze tam. Zvládnutí je na nás, lidech, stejně, jako v případě neúměrného skákání. Nejméně příjemná metoda nápravy říká, že "skočí-li na mě pes, přišlápnu mu lekce zadní tlapku. Ono ho to zabolí, a stoupne si na všechny čtyři." To se Tiché příčí, a proto radí daleko mírnější, ale účinnou metodu: "psa rukou stlačit a říci mu 'fuj' a když přestane skákat, tak ho pochválit."


Vychováváme psa

20. dubna 2009 v 15:07 Výchova
Jak vychovávat dospělého psa? Platí přísloví: "starého psa novým kouskům nenaučíš"? Co jsou chyby ve výchově psa? Na čem se musí dohodnout celá rodina? Co dělat, když pes neposlouchá na přivolání? A co dělat, když požírá výkaly, nebo kamení? Co se z takového chování dá usoudit? Jak vybrat cvičiště pro psy? Jak poznat, že je pes výcvikem přetížený? Proč si nenechávat psa vycvičit cizím člověkem?

Máte-li dospělého psa, vlastníte ho od štěněte a neposlouchá vás, měli byste se co nejdříve obrátit na odborníky. Ti by vám měli poradit, co se dá dělat. Pokud ani potom psa nezvládnete, raději ho někomu darujte, protože za případné pokousání člověka byste měli odpovědnost jen vy. Platnost pořekadla "starého psa novým kouskům nenaučíš," totiž stále platí, byť to nelze brát doslova. Naše výchovné chyby se ale později odstraňují velmi těžko. Vladimíra Tichá z Českomoravské kynologické unie podotýká, že nenapravitelných škod můžeme napáchat opravdu velmi mnoho. "Chybou je například to, že pes neumí chodit na vodítku, nepřijde na přivolání, že na nás při příchodu domů skáče více, než bychom chtěli." Za další těžko odstranitelné chyby považuje Tichá to, když pes "nedokáže dodržovat čistotu, příliš štěká a obtěžuje tím sousedy, leze na nánytek a kouše do věcí."

Děti a psi

20. dubna 2009 v 14:42 Výchova

Rozdílné projevy dítěte a psa (úsměv může cizí pes vnímat jako výstrahu před bojem; objímání zase jako nepřátelství a nadřazenost). Jaké náskedky může mít, když děti ruší štěně ve spánku? Snese nový pes naše miminko? Jak to zařídit, aby pes nenapadl batole? Může dítě okřiknout cizího psa? Může ho pohladit?

Některá lidská gesta vnímá pes jinak, než jak je myslíme. Třeba smích. Jsou při něm vidět zuby, což je pro člověka běžný výraz náklonnosti, zatímco pro psa jde o hrozbu. Naučte tedy své děti, nesmát se zblízka na neznámé psy. Na návštěvě například nenechte hrát si batole se psem, který ho nezná. Dítě totiž vyhledává přímý pohled očí, což pes opět může vnímat jako hrozbu. Zvláště, když se k tomu přidá snaha dítěte obejmout psův krk, říká veterinární lékař Jiří Dousek. "Protože když psovi silnější jedinec skáče na krk, ukazuje mu svou dominanci."

Začínáme s výchovou

19. dubna 2009 v 19:11 Výchova
V kolika týdnech bychom si měli psa brát? Jak se ke psovi chovat v prvních dnech? Zůstat s ním doma, anebo ho nechat o samotě? Jak mu pomoci překonat stesk po psí rodině? Jak to udělat, aby pes začal poslouchat? Jak zacházet s melodií hlasu při komunikaci se štěnětem? Jak psa odnaučit štěkat?
První důležitá zásada: štěněti musí být minimálně sedm týdnů, když si ho přinesete domů. Jak říká Vladimíra Tichá z Českomoravské kynologické unie, je-li pes mladší, asi se moc nevyspíte.

"Tak vám bude kvílet tři, čtyři noci, a to rozhodně není nic příjemného."
S takovým psem by ale nastaly ty pravé problémy až v dospělosti. Bál by se ostatních psů, a mohl by je i neúměrně napadat. Proto raději štěně o pár dní starší, než mladší. A důležité je prvních pár dní se mu intenzivně věnovat.
"Aby když to štěňátko přijde do svého nového bydliště, okolo sebe mělo svoje lidi, kteří se mu budou věnovat, a mluvit na něj."
Psa si tedy berte před víkendem, nebo delším volnem. A berte si ho hladové. Od chovatele si jen vyžádejte krmení, kterým ho živil.
"Ten pejsek tak přijde hladový do nového prostředí a první, s čím se tam potká, je krmivo, na které je zvyklý. Nasytí se a jeho přirozené fyziologické potřeby jsou uspokojeny. To jsou pomůcky, které usnadňují přechod psa."


Kupujeme psa

18. dubna 2009 v 18:01 Rady a Typy
Jak si vybrat plemeno? Psa, nebo fenu? Velkého, nebo malého psa? Psa s rodokmenem, nebo bez papírů? Jak si vybrat chovatele? Finta jak otestovat, že štěňata nejsou zanedbaná? Je při koupi štěněte nutné uzavřít kupní smlouvu? Za co se dají štěňata reklamovat?
Aby pes byl psem, chce to hodně práce. Ale ještě předtím jedno důležité rozhodnutí. Od něj se tho totiž hodně odvíjí: čistokrevného, nebo voříška?
"Vyhýbejte se psům bez průkazu původu."
Radí Vladimíra Tichá z Českomoravské kynologické unie. Čistokrevný pes, to nejsou jen ty pověstné papíry na modrou krev, ale je to důkaz, že mezi předky není žádný, který byl agresivní. Takoví psi se totiž vyřazují z chovu.
"Protože povaha a všechno okolo je hodně dědičně podmíněné."
Řekněme, že už jste si vybrali psa čistokrevného. Ale jakou rasu? Vždyť je jich proboha několik stovek.

Aby pes byl pes

18. dubna 2009 v 17:11 Jak porozumět psovi
V České republice jsou více než 2 miliony psů. Mnoho z nich ale doslova roste jako dříví v lese. Vypovídají o tom statistiky lékařských ordinací, kde každoročně ošetří stovky pokousaných majitelů. Kupodivu to ale jsou většinou malí psi, kteří se zahryznou do lidského masa. "Příčinou je špatná výchova," říká tisková mluvčí Českomoravské kynologické unie - Vladimíra Tichá. "Pes totiž necítí, že pánem je člověk, obsadí gauč, a ten považuje za své teritorium. Pán přijde večer z práce, pustí si televizi, a chce si na to místo sednout. Nastane konflikt, a pes se přirozeně brání, protože mu JEHO místo chce vzít ten, kdo je v hyerarchii smečky pod ním. Rozmazlováním psů jsme sami proti sobě."


Historie psů

18. dubna 2009 v 16:54 Historie
HISTORIE PSŮ
My lidé víme díky vědě mnoho o minulosti, a to i velmi vzdálené. Z šera dávných věků dokázali archeologové složit obraz lidí, zvyků, zařízení, nástrojů, odvodit způsob života. Proto je tak překvapující, že o přesném vzniku psa jako takového víme jen velmi málo. A i to málo jsou vetšinou dohady a předpoklady. Všude si můžeme dosadit slůvko snad, asi, možná. Vznik psa jako průvodce človeka je tak strašně vzdálený, že lidstvo získalo pocit, že pes je tu odpradávna. Snad proto nestálo historickým kronikářům za to, se o psech nějak výjimečně zmiňovat. Můžeme být rádi, že díky nalezeným kresbám, soškám, starým rukopisům a záznamům máme alespoň představu o podobě psů, kteří doprovázeli člověka před mnoha stoletími.

Typy očí

18. dubna 2009 v 16:51 Anatomie psa
1)Mandlové oči
Mandlové oči jsou ve skutečnosti oválné,ale mají oba koutky lehce zahrocené,protáhlé.Má je irský vodní španěl,barzoj nebo peruánský naháč.


Typy hlavy

18. dubna 2009 v 16:51 Anatomie psa
Jablkovitá hlava
Toto britské označení je vlastně synonymem pro klenutou lebku.Klenba lebky má tvar severní polokoule.je na všech stranách zaokrouhlená,i když v různých stupních v závislosti na plemeni.Nejkratší příklad tohoto typu lebky najdeme u čivavy.

Typy ocásků

18. dubna 2009 v 16:49 Anatomie psa
Včelí žihadlo
Označení včelí žihadlo se používá jen v angličtině ve spojení s pointrem.Naznačuje silný,rovný ocas,zužující se směrem ke špičce.

Typy nosů

18. dubna 2009 v 16:48 Anatomie psa
Hnědý nebo játrový nos
Hnědé nebo játrové zbarvení nosu je u něktrých plemen naprosto přijatelné,obvykle ve spojení odpovídající barvou srsti už je dánogenetickou výbavou.Německý krátkosrstý ohař má nos hnědý,irský vodní španěltmavě játrový a sussex španěl játrový.

Typy uší

16. dubna 2009 v 20:07 Anatomie psa
1)Netopýří uši
Je to výraz,který se v Evropě užívá místo ,,tulipánových uší,,.Jsou to vzpřímené,široce nasazené a dopředu obrácené boltce.Mají širokou bázi,jsou daleko rozestavené a jejich šičky jsou kulaté.