Drag and Drop or Double ClickVítej, v ráji psů...
Když psi umřou a nejdou do nebe, chci jít tam kam jdou oni!

Kdy a proč psi koušou

22. dubna 2009 v 16:12 |  Jak porozumět psovi
Jak poznat, že od psa hrozí nebezpečí napadení? Kdy pes útočí? Jak se bránit napadení psem? Znamená vrcení ocasem vždy jen dobrou náladu psa? Jak poznám blížící se útok na postavení psích uší? Jaký trest hrozí majiteli, jehož pes někoho napadl? Co dělat, když vašeho psa napadne jiný pes?
Když na vás pes vycení zuby, je to vždy projev agresivity. Ať už vrčí, nebo je tichý, pokaždé se mějte na pozoru. Hrozí vám totiž bezprostřední nebezpečí napadení. Nenechte se však zmást tím, že vrtí ocasem. Podle Vladimíry Tiché z Českomoravské kynologické unie totiž "některá plemena charakteristicky vrtí ocasem právě před útokem, a naivní člověk si pak myslí: 'on na mě vrtí ocáskem, tak já si ho pohladí,' a právě takové pohlazení pak může být oním vyvolávacím momentem nekorektní reakce."

Pokud pes vrtí ocasem, dává najevo, že se na útok těší. "Proto když už máte proti sobě psa s vyceněnými zuby, u kterého toto chování rozpoznáte, vyvarujte se dělat prudké pohyby," radí etolog Vladimír Mikulica. Zdůrazňuje, že je nutné "pomalu couvat, a uklidňující intonací ke psovi hovořit."

Tón hlasu je důležitý stejně jako to, abyste psa při ústupu sledovali. Ale pozor! Za vývu k boji by si mohl vyložit tupé zírání do očí. "Rovněž by bylo špatné, pokud byste začali utíkat," říká Vladimíra Tichá, "aby neměl pocit, že se bojím a utíkám, protože to bych se pro něj pak mohla stát kořistí." Takový druh lovu má pes zakódovaný v genech. I jindy honí zajíce, a kočky právě z tohoto důvodu. Ochrana je přitom velmi jednoduchá: satavíte se a stojíte! "Pes přiběhne, zjistí, že jde o člověka a najednou se celá situace přesouvá do sociálního okruhu chování," vysvětluje etolog Mikulica. "Pes pak ví, že vlastně nemá nproč zasahovat, proč kousat."
Pokud jste ani tak nedokázali odvrátit napadení, snažte se k psovi točit zády. Trochu se ohněte, abyste záda napnuli, a ruce schovejte do klína. Pes vás nebude moci tolik poranit, jako kdybyste přijímali útok zpředu. Vladimíra Tichá logicky namítá, že "když má možnost si kousnout do ruky, krku, brady, nebo ucha, tak se zakousne snadno, ale když mu natočíte záda, tak se nezakousne. Žádný pes nemá tak velkou tlamu, aby mohl záda uchopit."

Témeř jedna třetina případů, kdy pes poraní člověka, je způsobena tam, kde člověk zasahuje do zápasu dvou psů. I tady platí podle Mikulici jistá pravidla. "Optimálním řešením je, že každý psovod skočí za svého psa, chytí ho za ocas a odhodí ho. Potom si každý psovod opět skočí za svým psem a uklidní ho." Problém ale může nastat, když má váš pes kupírovaný ocas. Kdybyste ho chytali za zadní nohu, můžete mu ublížit. "V tom případě oba psovodi skočí po svém psovi, přitisknou je k zemi, a odtrhnou je od sebe," dodává Mukulica.
Další situace může nastat, když se cizí agresivní pes bez vodítka a majitele řítí na vašeho čtyřnohého miláčka. Mnoho lidí dělá podle Vladimíry Tiché chybu, že svého psa zvedá nad hlavu, aby ho uchránili před útokem, "čímž agresora ještě víc rozlítí. Ten začne skákat, a protože je v afektu, neuvědomuje si do čeho kouše a považuje v tom okamžiku i moji ruku, nebo ruku toho druhého člověka, který psa drží, za zvíř. Tady právě dochází k častému pokousání," říká Tichá, a radí z vlastní zkušenosti několik možných řešení: "Pokud můžete, dejte svého psa na nějaké zvýšené místo. V parku třeba do rozsochy stromu. A je-li tam nějaký plot, vezmu to svoje zvíře, a přes ten plot ho přehodím. A pak teprve řeším nějaký problém." Další možností je držet svého psa, a jak už jsme řekli před chvílí, nastavit útočníkovi svá vlastní záda.
"Pokud kterýkoliv pes způsobí člověku nějaké závažnější zranění, je majitel stíhán," říká veterinář Jiří Dousek. "Zpočátku se to řeší jako občanskoprávní spor, případně jako přestupek, nebo potom už z toho mohou být trestné činy, pokud dojde k hrubému poškození zdraví." Pokud takové zranění způsobí třeba váš pes, můžete být i uvězněni až na tři roky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pujmanča Pujmanča | Web | 22. dubna 2009 v 19:18 | Reagovat

Ahojky :) Máš faktiš hezu blog, ale promiň, už nespřáteluju.. Ale třeba se párkrát stavím, ale SB ne-e.. Promiň..

2 doggies doggies | Web | 23. dubna 2009 v 7:47 | Reagovat

hezký x)

3 Slávek Slávek | E-mail | 3. srpna 2011 v 17:24 | Reagovat

Výraz psa na obráku nahoře je poměrně vzácné gesto, kterého jsou schopni jen někteří psi, je to dědičný rys, používaný výhradně vůči člověku. Pes otevře tlamu, stáhne pysky a ukáže zuby, současně projevuje přátelská a vítací gesta!
Tak nechápu, proč je obrázek u článku o kousání psů?

4 hesketh hesketh | Web | 21. června 2015 v 2:15 | Reagovat

nejlevnější půjčka kalkulačka O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama