Drag and Drop or Double ClickVítej, v ráji psů...
Když psi umřou a nejdou do nebe, chci jít tam kam jdou oni!

Kupujeme psa

18. dubna 2009 v 18:01 |  Rady a Typy
Jak si vybrat plemeno? Psa, nebo fenu? Velkého, nebo malého psa? Psa s rodokmenem, nebo bez papírů? Jak si vybrat chovatele? Finta jak otestovat, že štěňata nejsou zanedbaná? Je při koupi štěněte nutné uzavřít kupní smlouvu? Za co se dají štěňata reklamovat?
Aby pes byl psem, chce to hodně práce. Ale ještě předtím jedno důležité rozhodnutí. Od něj se tho totiž hodně odvíjí: čistokrevného, nebo voříška?
"Vyhýbejte se psům bez průkazu původu."
Radí Vladimíra Tichá z Českomoravské kynologické unie. Čistokrevný pes, to nejsou jen ty pověstné papíry na modrou krev, ale je to důkaz, že mezi předky není žádný, který byl agresivní. Takoví psi se totiž vyřazují z chovu.
"Protože povaha a všechno okolo je hodně dědičně podmíněné."
Řekněme, že už jste si vybrali psa čistokrevného. Ale jakou rasu? Vždyť je jich proboha několik stovek.

"Jsem-li starší dáma, kterou obtěžuje větší pohyb a hledám jen domácího společníka, budu samozřejmě sahat po společenském plemeni. Jestli jsem ale temperamentní mladý muž, který rád běhá a jezdí na kole, asi budu hledat nějaké pastevecké plemeno."
Volit plemeno je důležité i podle bydliště. To byste nevěřili, jakou neplechu to nadělá, když vodíte po schodech psa, který má krátké nohy a zavalitý trup. Téměř ho zabijete. No, a aby těch otázek na začátek nebylo málo: chcete psa, tedy samce, anebo fenku?
"Žiji-li v paneláku, kde je dvanáct pater, a v každém patře bydlí jedna fena, určitě si nepořídím psa. Feny totiž začnou hárat a pes by ten panelák pomalu zboural. Naopak, žiji-li v paneláku, kde jsou samí psi, asi si nepořídím fenu, protože v tom období, kdy bude hárat, to způsobí nesmírné potíže."
A feny hárají jednou, až dvakrát ročně. Můžete ji sice nechat vykastrovat, ale to s sebou nese celou řadu zdravotních problémů, za jejichž léčení zaplatíte nemalé peníze. Máte tedy vybráno plemeno, i pohlaví, jste ochotni připustit, že pes vás bude stát peníze i spoustu času, až ho budete ráno a večer venčit. To ale ještě pořád nestačí. Vyberte si také chovatele. Ne každý je totiž ten pravý.
"Když vám neukáže fenu, sourozence, prostředí, ve kterém štěňata žijí, pak je rozumnější odejít."

Dejme tomu, že už jste u štěňat, a díváte se na ně. Dívejte se tedy velmi pozorně. To, jak se k nim chová prodávající majitel v prvních týdnech života, totiž ovlivní i váš život. Nejdůležitější je 3 - 7 týden života štěněte. Je to takzvaná fáze vtiskávání, říká odborník na povahu psů - etolog Vladimír Mikulica.
"On se ten chovatel musí především těmi štěňaty zabývat. Musí si s nimi hrát."
Když to nedělá, dojde k nevratné chybě. Štěně si nezvykne na člověka, a tím, komu to zkomplikuje život, budete vy.
"Dá se říci, že takové zvířátko, které bylo vychováno bez styku s člověkem, se potom dá ochočit, ale nikdy už z něho nebude ten skutečný přítel člověka."
Proto, když přijdete k chovateli, podívat se na štěňata, dávejte si vždy pozor, jak se k vám chovají. Otestujte si je, radí doktor Mikulica jednoduchou fintu.
"Vejdu tam, usměji se, mile promluvím na štěňata. Jestliže se štěňata - která v té době nerozeznávají individuum člověka - jestli se na mě sesypou a začnou mě všeliak tahat, kousat, lézt po mě, tak je všechno v naprostém pořádku. Pokud to tak není, doporučuji slušně pozdravit a odejít."
"Nebojte se vybírat si. Klidně obejděte několik chovných stanic," radí Vladimíra Tichá. Mnozí lidé totiž podle ní tváří v tvář štěňátkům, která jsou na tom evidentně špatně, říká: "vždyť já je tady nemůžu nechat. To jim nemůžu udělat." Můžete. Vždyť za štěně dáváte velké peníze. Bude s vámi žít 12 až 15 let. Je to stejné, jakobyste si kupovali ze soucitu nefunkční pračku. Zní to sice ošklivě, ale pes je podle našeho právního řádu věcí, připomíná veterinární doktor Jiří Dousek.
"Proto bych měl při koupi psa sepsat smlouvu o koupi té věci, a z toho samozřejmě vyplývají všechny právní důsledky. To znamená, že pokud má pes skrytou vadu, je možné ustoupit od ceny, nebo je případně možné zvíře vrátit."
Reklamovat psa ale můžete jen za určitých podmínek, daných zákonem.
"Může se jednat o různé vývojové vady, které potom mohou vzniknout. Například nemá-li pes vyvinuto jedno varle, nebo mu nesestoupí varle. Anebo zvíře onemocnělo určitou skrytou dědičnou chorobou, která u něj původně nebyla vidět."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama