Drag and Drop or Double ClickVítej, v ráji psů...
Když psi umřou a nejdou do nebe, chci jít tam kam jdou oni!

Typy ocásků

18. dubna 2009 v 16:49 |  Anatomie psa
Včelí žihadlo
Označení včelí žihadlo se používá jen v angličtině ve spojení s pointrem.Naznačuje silný,rovný ocas,zužující se směrem ke špičce.

Zkrácený ocas
Mají ho psi,kteří se buď narodili bez ocasu,nebo jim byl kousek od kořene odstraněn,jako u velškorgi pembroka nebo bobtaila-což v angličtině znamená zakrnělý ocas.
Kartáčovitý ocas
Tento typ ocasu hladkosrstých a někdy hrubosrstých psů,pokrývá odstávající,kartáči podobná srst,tvořená drsnými chlupy,které jsou stejně dlouhé po celé délce ocasu a ten pak vypadá jako kartáč,jako u drevera.
Mrkvovitý ocas
Skotský tétriér má typický mrkvovitý ocas,nazvaný podle tvaru dobře známé zeleniny.
Vysoko nesený ocas
Vysoko nesený ocas svírá s linií zadních nohou pravý úhel,například u kokršpaněla.
Zalomený ocas
V Anglii se mu také říká ohnutý jako ovčácká hůl.U kořene tvoří oblouk a potom visí rovně dolů a konec je zahnutý jako startovací klika u starých aut.Můžeme ho vidět u stafordšírského bultériéra.Někdy se ale tento název dává ocasu špatně tvarovanému.
Stočený ocas
Existují 2 základní varianty stočeného ocasu-jednou nebo dvakrát ztočený!Mezi nimi je ale mnoho přechodných typů.
Zkrácený,přistřižený ocas
Ocas byl uměle zkrácen.Většinou jde o chirurgický zákrok vykonávaný u čtyř- až pětidenních štěňat.Dříve se ocasy zkracovaly dobrmanům,boxerům,rotvajlerům,pudlům,kníračům a mnoha tériérům.
Kolmo nesený ocas
Takový ocas má např. bígl-dlouhý ocas nosí rovně a vztyčený.
Plochý ocas
Plochý ocas je vlastní čiavavě.Zdá se plochý,uprostřed se mírně rozšiřuje a ve špičce se zužuje.
Vesele nesený ocas
Pokud pes nosí ocas poněkud nad linií hřbetu,většinou se to považuje za vadu,protože je nesen výše,než požaduje standard,a to obvykle v pohybu.Přesto je vesele nesený ocas u některých plemen v pořádku,třeba u foxtériéra.U jiných plemen je vyžadován,když pracuje.
Hákovitý ocas
Hákovitýocas visí dolů,ale u špičky se se ostře stáčí směrem vzhůru a tvoří hák,jak je to u briarda nebo pyrenejského horského psa.
Přirozeně lomený ocas
Ocas má v určité části ostrý ohyb nebo lom.U některých plemen,např. u francouzského buldočka,je to normální plemenný znak,u jiných může jít o vadu způsobenou někdy zraněním.
Nízko nasazený ocas
Nízko nasazený ocas začíná v místě,ke se záď ostře svažuje,anebo aspoň pod linií hřbetu.
Vydří ocas
Vydří ocas je silný,tlustý u kořene a zužujcí se ke špičce.Pokrývá ho hustá,tuhá srst a na spodní straně je plochý.Funguje jako kormidlo,když pes plave.Takový ocas má labradorský retrívr.
Ocas s chocholem
Podobá se tvarem pštrosímu péru.Někdy je huňatý pouze na konci,jindy chlupy rostou tímto způsobem podél celého ocasu,který pes nosí stočený nad hřbetem.Tento typ nalezneme u čínského naháče i u pekinéze a většiny špiců.
Obloukovitý ocas
Tento typ ocasu má shi-tzu.Nosí ho nad hřbetem jako ouško čajového šálku.Ocas vytváří oblouk aneleží na zádech naplocho.
Krysí ocas
Krysí ocas má silný kořen pokrytý měkkými prstýnky,zbytek ocasu je osrstěný jen řídce,nebo bývá dokonce lysý.Typický krysí ocas má irský vodní španěl.
Prstýnkovitý ocas
Ocas obvykle bývá dlouhý.Jeho část nebo i celý ocas se stáčí do podoby prstenu.U některých plemen je to vada,ale opravdu typický afgánský chrt musí mít na konci ocasu prstýnek.
Šavlovitý ocas
Šavlovitý ocas může pes nosit v závislosti na plemenu vzhůru nebo dolů.Tvoří mítnou křivku jako u baseta nebo německého ovčáka.
Turecká šavle
Ocas tohoto typu se podobá šavlovitému ocas ale oblouk je výraznější jako u dandie dinmot tériéra nebo anglického setra.
Vývrtkovitý ocas
Vývrtkovitý ocas je krátký a zkroucený do smyčky nebo spirály jako u bostonského tériéra.
Srpovitý ocas
Srpovitý ocas pes nosí volně nad hřbetem stočený do půlkruhu.Ocas nemá ležet na plocho na hřbetě.Nalezneme ho u haskyho.
Ocas nesený přes hřbet
Pes jej nosí stočený nad hřbetem,ale jen špička ocasu je se hřbetem v kontaktu.
Veverčí ocas
Je dlouhý a ostře se stáčí dopředu,jako u pekinéze.Sleduje linii hřbetu,ale nesmí se jí dotknout.
Pahýlovitý ocas
Je krátký a vrozený u plemen,jako je šiperka.Někdy se toto označení užívá i pro psy,jimž byl ocas zkrácen podle požadavků na daná plemena.
Mečovitý ocas
Visí rovně dolů,jako u vendéeského hrubosrstého baseta nebo labradorského retrívra.
Zužující se ocas
Tento ocas je dlouhý,s krátkou srstí.Směrem ke špičce se zužuje jako u amerického toy tériéra.
Ocas se střapcem
Může být krátký nebo dlouhý a vždy má na konci vlajku nebo trimovanou srst.Čínský naháč je příkladem psa s vlaječkou,střapec pudlů je trimovaný.
Bičovitý ocas
Je špičatý a nesený ztuha v linii prodlužující hřbet jako u bultériéra.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 SergiooE SergiooE | E-mail | 16. ledna 2017 v 16:27 | Reagovat

I found this page on 19th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

2 MarcoP MarcoP | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:11 | Reagovat

Máte spoustu zajímavých článků

3 Rickyerore Rickyerore | E-mail | Web | 25. července 2018 v 22:20 | Reagovat

Иными словами, технологию несъемной опалубки можно применять в северных районах с морозными зимами. Разрешено заливать бетон облегченных марок, поскольку опалубка используется как дополнительный строительный http://builderbest.byethost7.com/ материал.
Две разновидности опалубки не вступают в конкуренцию друг с другом, так как сферы применения их отличаются. Вместе с тем использование описанных здесь методик служит прогрессу в строительной отрасли, позволяет сооружать разнообразные монолитные конструкции.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama