Drag and Drop or Double ClickVítej, v ráji psů...
Když psi umřou a nejdou do nebe, chci jít tam kam jdou oni!

Vychováváme psa

20. dubna 2009 v 15:07 |  Výchova
Jak vychovávat dospělého psa? Platí přísloví: "starého psa novým kouskům nenaučíš"? Co jsou chyby ve výchově psa? Na čem se musí dohodnout celá rodina? Co dělat, když pes neposlouchá na přivolání? A co dělat, když požírá výkaly, nebo kamení? Co se z takového chování dá usoudit? Jak vybrat cvičiště pro psy? Jak poznat, že je pes výcvikem přetížený? Proč si nenechávat psa vycvičit cizím člověkem?

Máte-li dospělého psa, vlastníte ho od štěněte a neposlouchá vás, měli byste se co nejdříve obrátit na odborníky. Ti by vám měli poradit, co se dá dělat. Pokud ani potom psa nezvládnete, raději ho někomu darujte, protože za případné pokousání člověka byste měli odpovědnost jen vy. Platnost pořekadla "starého psa novým kouskům nenaučíš," totiž stále platí, byť to nelze brát doslova. Naše výchovné chyby se ale později odstraňují velmi těžko. Vladimíra Tichá z Českomoravské kynologické unie podotýká, že nenapravitelných škod můžeme napáchat opravdu velmi mnoho. "Chybou je například to, že pes neumí chodit na vodítku, nepřijde na přivolání, že na nás při příchodu domů skáče více, než bychom chtěli." Za další těžko odstranitelné chyby považuje Tichá to, když pes "nedokáže dodržovat čistotu, příliš štěká a obtěžuje tím sousedy, leze na nánytek a kouše do věcí."


Základem nápravy je umět psovi říci, co nechci, aby dělal. Nejdůležitější je přitom tón v hlase. Nejhorší je podle Tiché rozpor v informacích, které psovi dávám. "Když zařvu: 'ty seš ale hodnej pejsek!', anebo jemným hláskem budu šeptat: 'fuj, to nesmíš, Alíčku!'" Celá rodina přitom musí dělat to samé. O to, aby pes nežebral u stolu, anebo s vámi nespal v posteli, se nemůže snažit jen jeden. Dohodněte se, co vlastně chcete, radí veterinář Jiří Dousek. Podle něj je dalším problémem to, že "toho psa odnaučíte chodit do postele, ale ten, kdo ho má raději, třeba váš partner, ho tam bude lákat dál. Zvíře pak neví, co je má dělat."
Ze stejného důvodu musí celá rodina pro určitou činnost používat jen jeden povel. A pokud už zavelíte, musí to být takový povel, který už se pes naučil, a který je schopen okamžitě splnit. Kupříkladu když zavoláte, pes musí zanechat jakékoliv činnosti, a přiběhnout. "Volat na psa desetkrát za sebou 'pojď sem ke mě', a on stejně nepřijde, tím jen všechno kazím," dodává Tichá.
To se týká i situace v parku. V takovém případě se po prvním neuposlechnutí klidně obraťte k psovi zády, a pomalu odcházejte. Pes si vás hlídá, a nedopustí, abyste se mu ztratili. A když už k vám nakonec přiběhne, nekárejte ho, ale pochvalte. Jinak by si totiž spojil, že přiběhnutí k pánovi je nepříjemná věc. Možná k vám nechce přiběhnout právě proto, že už jste v minulosti takto postupovali. Stejně postupujte i v případě, že požírá výkaly. "Je to jeho přirozenost," zamýšlí se nad psím chováním Jiří Dousek, dodává, že "pes tímto způsobem získává to, co konzumuje řada slečen toužících zhubnout - vlákninu. Pes totiž jako lovec zabil kořist, a první, co snědl, byly vnitřnosti, obsahující právě tyto látky, potřebné při trávení, stejně jako získal do svého zažívacího traktu cennjé bakterie kořisti." Pro vás by to tedy měl být signál, že se stravou psa není něco v pořádku, a pes se ji snaží touto aktivitou doplnit.
To samé se týká přpadu, že pes do tlamy bere kamení. Děje se to většinou, když mu dáváte jen mletou, nebo měkkou stravu, bez pevných součástí, jako jsou třeba kosti. "Pes to ale může dělat i proto, že chce upoutat vaši pozornost," připomíná další možnost Jiří Dousek. "Protože když se ten pes někde vyválí, majitel začne komunikovat daleko víc, pes poskakuje, čili najednou se z toho stává systém zábavy, a to zvíře toho může někdy využívat." Podle Douska musíme počítat s tím, že "zacházíme s chytrým tvorem který se často snaží navázat kontakt se svým pánem jakýmkoliv způsobem."
Psa naučíte téměř čemukoliv, pokud to bude brát jako hru. Rozhodně ho nepřetěžujte, to už by totiž bylo týrání. A jak poznat přetížení? Jednoduše, říká Dousek. "Jakmile to zvíře začne reagovat tak, že je unavené, a odmítá opakovat, musím už uvažovat o tom, zda je to vlastností psa, anebo je-li to mou chybou, a přetížil jsem ho."
Rady s výcvikem psa vám dají na kterémkoliv odborně vedeném cvičišti. Ale vybírejte jej obezřetně, varuje před pochybnými "rádobykynology" Vladimíra Tichá. "Je to stejné jako když hledám kvalitní gymnázium pro své dítě. V takovém případě se přece starám o to, co ti, kteří tím gymnáziem prošli, umějí, kam došli, a jak se uplatnili." Rozhodně si ale nedávejte psa vycvičit za peníze během krátké doby. Nebyli byste totiž na sebe se svým psem zvyklí, což je velice důležité, až budete třeba potřebovat pomoc. "To zvíře potom velice často v těch krizových situacích zklame," varuje Jiří Dousek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama