Drag and Drop or Double ClickVítej, v ráji psů...
Když psi umřou a nejdou do nebe, chci jít tam kam jdou oni!

Zlozviky psa a člověka

20. dubna 2009 v 15:10 |  Jak porozumět psovi
Jak na psa, loudícího u stolu? Co dělat, když pes skáče, a olizuje člověku obličej? Proč pes utíká? Proč psa na zimu neoblékat? Proč ho nevonět voňavkou? Co mu takovým jednáním způsobujeme? Proč na něj nestříkat jakékoliv přípravky sprejem? Co ve psovi vyvolává majitel, který sám nedokáže krotit své zlozvyky?
ogg
Jedním z nejhorších psích zlozvyků je žebrání u stolu. "Může totiž později vyústit v netušené komplikace," říká Vladimíra Tichá z Českomoravské kynologické unie. Takový pes podle ní potom "dokáže třeba někde v parku dítěti sebrat nanuka, a pak je z toho děs a hrůza a dítě může být vylekané až do dospělého věku."
Aby pes neloudil, musí mít jasně vymezené místo, kde dostává potravu, a dostávat ji pouze tam. Zvládnutí je na nás, lidech, stejně, jako v případě neúměrného skákání. Nejméně příjemná metoda nápravy říká, že "skočí-li na mě pes, přišlápnu mu lekce zadní tlapku. Ono ho to zabolí, a stoupne si na všechny čtyři." To se Tiché příčí, a proto radí daleko mírnější, ale účinnou metodu: "psa rukou stlačit a říci mu 'fuj' a když přestane skákat, tak ho pochválit."Stejné je to s olizováním obličeje - tzv. psími polibky. Může tím dojít k přenesení infekce, nebo parazitů. "Snahám po olizování je dobré se vyhýbat," radí etolog Vladimír Mikulica. Lepší je prý "odpovídat psovi jednoduše pohlazením."
Složitější je to u utíkajících psů. Příčin může být několik. Od povahové vlastnosti psa, až k tomu, že máte psa na vycházce po většinu času upoutaného na vodítku, a on se nyní pořebuje proběhnout. Podle veterináře Jiřího Douska se ale i tady dá vhodným postupem mnohému předejít. "Pokud jsme v prostředí, kde má pes možnost pohybu, vedu ho volně, často ho přivolávám, dám mu nějaký pamlsek, a vždycky ho pochválím, pokud přijde."
Zlozvykem majitelů je naopak to, že zatoulané psy po přiběhnutí zbijí. Dousek si myslí, že "to je nepochopení toho, že pes je psem." A to je stejný zlozvyk, jako když svého psa oblékáte, aby mu nebyla v chladných měsících zima. "Stačí počítat," tvrdí Dousek. "Tělesná teplota psa je 38°C. Pokud je venku -20°C, zvyšujeme oblečením psovu tělesnou teplotu, a tím i hyperventilaci. To ve výsledku znamená, že přes dýchací trubici probíhá vzduch, který má rozdíl teploty 50°C. Psovi tím vlastně ubližujeme." Jedinou výjimkou tedy může být oblékání nemocných psů. "Ale jinak jsem v zásadě proti oblékání psů," říká Dousek a dodává, že oblékání psa "je týrání, protože ho nutíme k nefyziologickým funkcím."
Většina lidských zlozvyků vyplývá z toho, že vůbec nechápeme, že pes je jiný živočišný druh, než člověk, a má tedy naprosto jiné potřeby. Douseksi stěžuje, že se "v současné době stává módou psy navonět. To je u zvířat značným problémem a ona trpí." Abyste pochopili co pes cítí, vylijte si na sebe někdy celou lahvičku parfému. Pak už neucítíte nic jiného, než tuto vůni. Pro psa, který svůj svět vnímá nejrůznějšími pachy, je to vlastně něco, jako u člověka šátek na očích.
Psi vnímají podobně i zvuky, které my lidé už neslyšíme. Využívá se toho například při konstrukci tzv. "nehlučných píšťalek". Když si na to nedáme pozor, můžeme psovi svou nevědomostí způsobit další šoky. "Pokud použiji sprej, a chci psa postříkat proti blechám," říká Jiří Dousek, "vzniká takový zvuk, který člověk neslyší, a zvíře se ho může děsit." Po delší době tím můžete u psa vyvolat neurózu, a začne být problém se k němu třeba jen přiblížit. Sám se totiž začne bránit těmto nevědomým nepříjemnostem z vaší strany. Ale to už pak není chybou psa, říká etolog Vladimír Mikulica: "Pokud se pes dostane do ordinace s psychickými problémy, je mnohdy z chování člověka rozpoznatelné, že ten člověk má v lidské společnosti také určité problémy."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zdenek zdenek | E-mail | 8. prosince 2010 v 7:59 | Reagovat

jak odnaučit psa škrabání na dveře.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama