Drag and Drop or Double ClickVítej, v ráji psů...
Když psi umřou a nejdou do nebe, chci jít tam kam jdou oni!

Proč pes štěká?

9. srpna 2009 v 9:40 |  Jak porozumět psovi

VĚČNĚ MLADÍ
Ještě nedávno se vědci domnívali, že psí štěkot je jen náhodným zvukem nebo pouhým projevem rozrušení. Mezi domácími psy a různými psovitými šelmami je však velký rozdíl. Vědci zjistili, že vlci, kojoti a další šelmy využívají spíše než štěkotu řady jiných zvuků, jako například vytí nebo kňučení. Vše závisí na okolnostech, Dospělé psovité šelmy štěkáním často dávají najevo agresivitu, mladí jedinci na sebe štěkají při hrách a zápasení. Právě podobnost mezi chováním štěňat divokých a domácích psů vedla k myšlence, že domestikovaní psi si zachovávají vlastnosti štěňat po celý život.

ŠTĚKOT OČIMA VĚDY
V roce 2000 se Dorit Feddersen Petersenová z univerzity v Kielu rozhodla zjistit, zda štěkot psů může mít nějaký přesný význam. Nahrála si štěkání domácích psů a evropských vlků při normálních činnostech. Pak štěkání analyzovala a třídila podle délky, frekvenčních pásem a tonality, tedy vztahu tónů k jednomu základnímu tónu. Vlčí štěkání bylo krátké, nízce položené, drsné a atonální, jinak řečeno bez vztahu k základnímu tónu. Oproti tomu psí štěkot je mnohem proměnlivější. Vedle atonálních projevů se objevují i harmonické zvuky a liší se i jeho délka. Dá se říci, že jednotlivé akustické vlastnosti štěkání se mění v závislosti na chování psů. Hlasité atonální štěkání doprovází okamžiky, kdy se pes brání nebo naopak vyhrožuje útokem, dále situace sociální nejistoty a fyzické bolesti. Harmoničtější štěkání je spojeno s kladnými interakcemi, například se hrou či podřízeným chováním.

RUZNÉ SITUACE
Podobný význam prováděla i Sophia Yin z Kalifornské univerzity v Davisu. Vybrala tři situace typické pro každého psa: hru, odloučení od pána a příchod neznámého člověka ke dveřím. Celkem byly posouzeny čtyři tisíce různých způsobů štěkání deseti psů. Výsledek? Cizí člověk u dveří vyvolává nízko posazené, hrubé a často se opakující štěkání. Při hře bylo štěkání proměnlivé, vysoké, tonální a více frekvenčně modulované. Při odloučení bylo štěkání rovněž vysoké, ale objevovalo se vždy jen jednou za čas.

KOMU JE URČENO?
Pokusy tohoto druhu ukazují, že štěkot psů určitý význam pro komunikaci skutečně má. Otázkou zůstává, s kým vlastně chtějí psi komunikovat. Maďarský vědec Ádám Miklósi poukazuje na skutečnost, že harmonické zvuky, které jsou typické pro domácí psy, nelze u divoce žijících psovitých šelem vůbec najít. Z toho usuzuje, že štěkání je určeno lidem a jako takové vzniklo. Miklósi to doložil pokusem s maďarskými pasteveckými psy mudi, kteří jsou proslulí svou hlasitostí. Lidé, kteří se experimentu účastnili, poslouchali záznam štěkání těchto psů. Pak měli přiřadit jednotlivé zvukové ukázky k předem daným situacím psího života, např. očekávaní žrádla, hra s jinými psy či osamocení. Velká část pokusných osob přiřadila ukázky štěkání správně, ať šlo o majitele psů nebo osoby, která psa nikdy neměly. Procento správných odpovědí bylo tak vysoké, že vylučuje možnost náhodného úspěchu. Z toho Miklósi odvodil, že psí řečí rozumí v podstatě každý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama