Drag and Drop or Double ClickVítej, v ráji psů...
Když psi umřou a nejdou do nebe, chci jít tam kam jdou oni!

Šestý smysl

6. února 2010 v 12:49 |  Jak porozumět psovi
Z planety zvířat
Pomocí instinktů psi naprosto přesně vycítí náladu pána, třebaže ten ji navenek nijak neprojevuje. Pes pozná, kdy je pán v dobrém rozmaru a bude si s ním hrát, nebo kdy je naopak třeba zalézt do koutka a nepřekážet. I když si leckdo myslí, že pes soucítí s jeho problémy, instinktivní chování by si chovatelé (a chovatelky) neměli (a neměly) plést s chováním promyšleným.
Šestý smysl a zvláštní schopnosti

Šestý smysl a zvláštní schopnosti

Pomocí smyslových orgánů přijímá centrální nervová soustava podněty z okolního prostředí. Kromě pěti všeobecně uznávaných smyslových orgánů má však pes i něco navíc.
Jsou to zvláštní, ostatní nebo mimosmyslové způsobilosti, jak lidé nazývají soubor těch schopností, které jsou jim většinou skryty. Na rozdíl od skutečného vnímání smysly nemají pro své zvláštní schopnosti zvířata žádný patrný smyslový orgán, který by dostatečně vysvětlil možnost příjmu i těch signálů, které člověk neuvidí, neuslyší, nenahmatá, neucítí ani neochutná.
To, že psi a další zvířata vnímají záchvěvy půdy se značným předstihem, má na svědomí schopnost vnímání vibrací. Zatímco člověk je schopen zaznamenat je až od určitého momentu, psi, kočky, sloni, drobní hlodavci a další zvířata jsou mnohem citlivější a často je dokážou vnímat až o několik dní dříve. Pes dokáže např. vibrace spojené se zemětřesením nejen zaznamenat jakýmsi vnitřním seismografem, ale zároveň určit, jestli ohrozí i tu oblast, ve které se nachází.

Podle reakcí zvířat tak obyvatelé v ohrožených oblastech od nepaměti včas a neomylně rozpoznávali skutečně hrozící nebezpečí a v rámci možností mohli včas činit příslušná opatření. Z celkem nedávné doby existují svědectví o tom, že před vlnou tsunami, řádící v oblasti jižní Asie na sklonku roku 2004, prchala zvířata dlouho před jejím smrtícím dopadem, ale bohužel dnešní lidé takovému poselství nebyli schopni porozumět. A rčení o krysách, které včas opouštějí svou loď, má zcela určitě také reálný podklad.
Opakované testy v laboratorních podmínkách potvrdily i předpokládané telepatické schopnosti některých psů, tedy to, čemu říkáme šestý smysl. Proto třeba pes vycítí dřív, než se pán sám rozhodne, že se půjde na procházku nebo pojede na výlet. Skeptici tvrdí, že spíše než o telepatii jde o hypnózu, kterou psi na své páníčky uplatňují, podloženou dokonalou znalostí chodu domácnosti, životního rytmu jejích členů i jejich povahy. Těžko však věřit tomu, že by pes nebo kočka vsugerovali chovateli nenáviděnou návštěvu veterináře - a přesto poznají, že právě dnes se nejde na běžnou procházku, ale na očkování.

Pomocí instinktů psi naprosto přesně vycítí náladu pána, třebaže ten ji navenek nijak neprojevuje. Pes pozná, kdy je pán v dobrém rozmaru a bude si s ním hrát, nebo kdy je naopak třeba zalézt do koutka a nepřekážet. I když si leckdo myslí, že pes soucítí s jeho problémy, instinktivní chování by si chovatelé (a chovatelky) neměli (a neměly) plést s chováním promyšleným.
Pes je schopen rozpoznat, že pán přichází neočekávaně domů, ale ruku na srdce, mnohdy to souvisí s jeho vynikajícím sluchem a čichem. Pes si brzy spojí zvuk konkrétního motoru auta nebo skřípění určitých brzd s tím, že pak vždy do určité doby vejde pán do předsíně.
Orientační smysl je další něco, co téměř určitě souvisí s čichem, ale v kombinaci s pro nás nepoznaným navíc - zcela mimo naše chápání. Divoce žijící smečky psovitých šelem, stáda koní nebo hejna stěhovavých ptáků i ryb jsou instinktivně vedeny na konkrétní místa bez map a kompasů, leckdy i bez osobní zkušenosti, jakoby na základě volání přírody.
Schopnosti psů předvídat onemocnění se začalo experimentálně využívat v humánní medicíně. Psi dokáží údajně vycítit u člověka rakovinné bujení nebo předpovědět epileptický záchvat.
Naopak pes nemá smysl pro to, co je (podle lidských měřítek) takzvaně dobré a co špatné chování. To jen na základě návyků a zkušeností pozná, co se smí a nesmí.
Pro zájemce o záhady v chování nejen domácích zvířat píše světoznámý biolog Rupert Sheldrake v knize Váš pes to ví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama