Drag and Drop or Double ClickVítej, v ráji psů...
Když psi umřou a nejdou do nebe, chci jít tam kam jdou oni!

Vzteklina

6. února 2010 v 13:06 |  Zdraví
Původ: Vzteklina je akutní virová nákaza teplokrevných živočichů, která je ze zvířat přenosná i na člověka. Toto onemocnění postihuje především centrální nervovou soustavu a je smrtelné. Vzteklina je rozšířena po celém světě, a přes zákonem ustanovenou plošnou vakcinaci psů se u nás daří nákazu omezit jen velmi pomalu.

Způsob nákazy: Virus se u nemocného zvířete vyskytuje především v mozku a míše, dále ve slinných žlázách a slinách. Nejčastěji dochází k přenosu choroby kousnutím nakaženého zvířete. V přírodě mohou být zdrojem vztekliny lišky, jezevci, srnci a další, volně žijící zvířata. Z domácích zvířat pak nejčastěji rozšiřují vzteklinu toulaví psi a kočky.

Příznaky: Inkubační doba vztekliny je u psů 3 - 8 týdnů, u jiných domácích zvířat až dva měsíce a u člověka to může být výjimečně až rok, i déle. U psů probíhá onemocnění ve dvou formách, v "zuřivé" nebo "tiché". Počáteční stadium "zuřivé" formy se projevuje změnami v chování psa, někdy je neposlušný, lekavý nebo zuřivý, pak zase nezvykle přítulný. Toto období trvá asi 3 dny. U psa se mohou projevit zvrácené chuti, požírání nestravitelných předmětů, dále zvýšená teplota, kašel, obtížné dýchání, zácpa, žízeň nebo slintání. Po počátečním stadiu nastává období zuřivosti, které trvá také asi 3 - 4 dny. V této době se pes toulá, má záchvaty zuřivosti a je útočný. U psa v tomto stadiu lze pozorovat vytřeštěný pohled, často bývá na jednom oku zornice rozšířená a na druhém zúžená. Po tomto období přechází nemoc do třetího stadia, tzv. paralytického. Pes se zklidní, nastane ochrnutí zadních končetin, následkem obrny je skleslá spodní čelist, pes nemůže polykat,jazyk je vyplazený a volně visí z tlamy, slintá a během dvou dnů dochází ke smrti. U "tiché" formy vztekliny chybí stadium zuřivosti, a nemoc přechází přímo z počátečního stadia do stadia paralytického.
Léčba: Účinná terapie této choroby neexistuje a léčení zvířat se tudíž neprovádí.

Prevence: Prevence spočívá především ve vakcinaci, která je ze zákona povinná pro každého majitele psa, staršího šesti měsíců. Dále je potřeba dodržovat směrnice platné v chovech zvířat a v oblastech s výskytem vztekliny. Vyvarujte se kontaktu svého psa se zvířaty, která jsou nejčastějšími nositeli a zdroji vztekliny. Nepodceňujte ani nejmenší kousnutí, člověk, který přišel do styku s nemocným psem, musí být okamžitě očkován. Při pokousání člověka psem je majitel psa povinen předvést psa k veterinární prohlídce. První prohlídka má být provedena do 24 hodin od poranění, druhá pátý den po pokousání.

Očkování: první očkování proti vzteklině se provádí u štěňat v šesti měsících věku, s přeočkováním v jednom roce života psa následně pravidelně každý rok. Při cestě se štěnětem do zahraničí je možné první očkování provést již ve třech měsících věku štěněte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama